A Zsendülés VIII. Kertészeti Konferencián személyesen is részt vett a Konferencia fővédnöke, Dr. Nagy István agrárminiszter.
Teljes előadását itt is közzétesszük:
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Az elismerésben részesülők mellett a konferencia résztvevői is büszkék lehetnek a munkájukra, hiszen a friss és feldolgozott zöldséggel, gyümölccsel látják el Magyarországot.
Mindazonáltal a konferencia résztvevői közül sokan a saját bőrükön tapasztalták, hogy az elmúlt két évben a mezőgazdaság, benne a zöldség-, gyümölcstermesztés és -feldolgozás több súlyos kihívással szembesült: rendkívüli körülmények között kellett, hogy helytálljanak a magyar gazdák és feldolgozóipari vállalkozások. Nem véletlenül mondjuk azt, hogy összességében precedens nélküli a mezőgazdaságra rakódó nehézségek súlya: a régi, már-már megszokott bajok mellé újabbak és újabbak érkeztek. Itt volt velünk a koronavírus-járvány, a munkaerőhiány pedig tartós vendégnek tűnik. Kedvezőtlenek voltak az időjárási körülmények, amelyek közül tavaly a hosszan tartó szárazság történelmi méreteket öltött. A gondok sora sajnos hosszan folytatható: már jó ideje az orosz-ukrán konfliktus következményeivel is számolnunk kell, masszívan drágult a műtrágya, a növényvédőszer és az energia, hogy az emelkedő finanszírozási költségekről ne is beszéljünk.
A magyar gazdatársadalom azonban megmutatta, hogy mezőgazdaságunk és élelmiszeriparunk a koronavírus járvány, a háború, az elhibázott brüsszeli szankciók és a történelmi léptékű aszály árnyékában is folyamatosan képes ellátni friss és egészséges élelmiszerrel a magyar családokat és az egész országot.
Ehhez a Magyar Kormány 2022-ben is minden segítséget megadott. Megteremtettük a magyar gazdálkodók forgóeszköz finanszírozási helyzetének javítását célzó kamattámogatott hitelprogramok, hitelmoratórium és hitelekhez kapcsolódó kamatstop lehetőségét.
Az agrárium e próbatételek során nemzetstratégiai ágazat lett. Ennek szellemében született kormányzati döntés történelmi mértékű források biztosításáról az agrárium és élelmiszertermelés fejlesztése számára. 2021-2022-ben tízezernél több mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalkozás számára 1.200 milliárd forintnál nagyobb összegben hagytunk jóvá támogatást fejlesztéseikhez kapcsolódóan, felhasználtuk az összes forrást, amit a kormányzat az agráriumra szánt. A kertészetek számára üvegházak, fóliaházak, hűtőházak építése, gépek és poszt-harveszt technológiák vásárlása és ültetvények telepítése egyaránt elérhetővé vált támogatott módon. Soha nem látott fejlesztési lehetőségek nyíltak meg. Ha 2014-től nézzük az eredményeket, akkor a Vidékfejlesztési Program közvetlenül kertészeti ágazatot érintő beruházási felhívásai keretében 6.910 darab pályázat nyertes pályázat révén 184,3 milliárd forint került odaítélésre e célokra. Az elnyert források a gyakorlatban többek között 1,5 millió m2 új üvegház, 900 000 m2 új fóliaborítású növényház építését, illetve 452 000 m3 új hűtőház létrehozásához tudtak, tudnak segítséget nyújtani.
A gazdasági és finanszírozási környezet alakulása azonban természetesen nem könnyíti meg az elmúlt másfél évben elnyert pályázati pénzekből a projektek kivitelezését, de abban vagyunk érdekeltek, hogy minél nagyobb hányaduk valósuljon meg. Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy akkor sem kell kétségbe esni, ha most ez most mégsem tud megtörténni. A következő években még 1500 milliárd forint áll rendelkezésre a mezőgazdasági, élelmiszeripari fejlesztések megvalósítására, majd új felhívások keretei között, de remélhetőleg kedvezőbb gazdasági környezetben.
Ennek alapja az, hogy a Közös Agrárpolitika Stratégiai Tervben – amit tavaly novemberben fogadott el az Európai Bizottság – a beruházásokat segítő intézkedéseinkre a vidékfejlesztési források több mint felét tervezzük fordítani. Arra szeretném felhívni tehát a figyelmet, hogy most mindenki nyugodtan foglalkozzon a meglévő finanszírozási kérdéseinek menedzselésével, hiszen az idei évben a legtöbb gazdálkodó számára ez jelenti a szakmai dolgain túl a legnagyobb feladatot. kollégáim az idei esztendő második felében kezdik meg azoknak a beruházási pályázat felhívásoknak az előkészítését, amelyek a 2021-2022-ben kialakított fejlesztési irányokra építve, immár a Stratégiai Tervben lévő keretek között alapozzák meg az agrárium további fejlesztéseinek az alapját. A legfontosabb fejlesztési prioritások az erőforrás-hatékony, magas hozzáadott értéket termelő és egymással együttműködő szereplőkből álló mezőgazdaság és élelmiszeripar megteremtése. Ebbe a vonalba beleillik az üvegházak, fóliaházak, hűtőházak, kertészeti gépek, a kapcsolódó feldolgozói kapacitások fejlesztése, a poszt-harveszt technológiák vásárlása, az ültetvények telepítése és az energiahatékonyság növelése egyaránt.
Most mindenkinek az új agrártámogatási rendszerre való felkészülésre érdemes koncentrálnia. A környezeti szempontból szigorúbb feltételek, a kis- és közepes gazdaságok újraelosztó támogatásának és az agrár-ökológiai program indulása komoly feladat mind gazdálkodónak, mind a kormányzatnak egyaránt. Legyenek tudatosak, készüljenek fel a változásokra és legyenek nyertesei az új rendszernek.
Érdemes itt szólni néhány szót a geotermikus energiáról. Ennek magasabb fokú kiaknázása – megfelelő ösztönzők kialakítása esetén − versenyképes alternatíva lehet más energiaforrásokkal szemben, ugyanakkor a Nemzeti Energia- és Klímaterv adatai alapján Magyarország geotermikus potenciáljának jelenleg csak 10-15 százaléka hasznosul. A klímaterv ezért a megújuló energiaforrások hasznosításának ösztönzését, az energiatermelésből vállalt részarány jelentős növelését, geotermikus termelési projektek helyszíneinek állami kutatási programban történő feltárását tűzte ki célul. A fenntartható termálenergia hasznosítás elérhetősége érdekében a kormány már az eddigiekben is számos intézkedést vezetett be, és a jövőben is tervez ilyeneket.
Hölgyeim és Uraim!
A geotermikus energia válasz lehet az energiaválságra, az öntözésfejlesztés, a vízmegtartás pedig a klímaválságra. Itt szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy az öntözésfejlesztést támogató kiírásban a kérelmek beadására még június 30-áig van lehetőség. Eddig 773 termelő támogatott projektje bizonyítja a kormányzati segítségnyújtás elérhetőségét és nagyon fontosnak tartjuk ennek folytatását.
Tudjuk, hogy a vízkészlet hatékonyabb felhasználását eredményezi, ha a gazdák közösen, együttműködve használják azt fel. Ennek ösztönzését szolgálja az öntözési közösségek együttműködésének támogatása, melynek kedvezményezettjei maguk az öntözési közösségek. Idén január végéig 162 öntözési közösség került elismerésre, amelyek több mint 68 ezer hektárnyi területen folytatnak öntözéses gazdálkodást. Támogatjuk működésüket, segítjük fejlesztéseiket
A kertészet köztudottan nagy munkaerőigényű ágazat, a gazdaságok azonban munkaerőhiánnyal küzdenek és a korábbi időszakokhoz képest javulás nem tapasztalható. Mivel ebben a helyzetben hasonló körülményekkel kell számolni a közeljövőben is, a megoldást a gépesítés, a minél nagyobb fokú automatizáltság és a precíziós gazdálkodás irányába keresendő: ezek a magas hatékonyságú, intenzív termelési módok segíthetnek kezelni számunkra a hiányzó munkaerő problémáját. A jövő fejlesztési támogatásai ennek megoldásában minden kertész számára fontosak lehetnek.
Szintén kardinális kérdés a szektor számára a növényvédőszer használat csökkentésére vonatkozó bizottsági javaslat uniós szintű tárgyalásainak a kimenetele. Álláspontom, hogy érdemi vita akkor folytatható, ha a Bizottság elkészíti előzetes kalkulációját arról, hogy mennyivel csökkenne az Európai Unió mezőgazdasági termelése, ennek következtében pedig mennyivel emelkednének az élelmiszerárak és mennyivel nőne az importkitettség. Viszont mindannyian egyetérthetünk abban, hogy a csökkentés össztársadalmi érdek. Azonban meg kell találnunk az egészségügyi, a környezet- és klímavédelmi valamit a versenyképességi és gazdasági szempontok közötti kényes egyensúlyt.
Hölgyeim és Uraim!
A tavalyi esztendő aszálya is rámutatott, hogy különösen fontossá vált a lehető legtöbb kockázatkezelési eszköz tudatos gazdálkodói használata. Csak bíztatni tudok mindenkit, hogy keresse a legfontosabb természeti és időjárási kockázatokra köthető, díjai tekintetében jelentős támogatással elérhetőbbé tett mezőgazdasági biztosításokat. A tavalyi szomorú esztendőben 40 milliárd forintot meghaladta a biztosítói kifizetések mértéke és ebben az tudott részesedni, aki kötött biztosítást, Büszkék vagyunk arra, hogy a lehetőséggel élő termelők száma a 2012-es bevezetés óta dinamikusan nő. Mindemellett soha nem volt ilyen fontos még az együttműködés, a szakmaközi szervezetekhez való csatlakozás, és az ebben rejlő lehetőségek maximális kihasználása. Akár az inputanyagok beszerzése, akár a termékértékesítés üzleti feltételei akkor lehetnek a legjobbak, ha közösen végzik, ennek igazsága csak fokozódott az elmúlt 1-2 évben.
Manapság sokat foglalkozunk az egészségmegőrzéssel, amiben a napi zöldség- és gyümölcsfogyasztásnak kiemelkedő szerepe van. Sajnos azonban sem a felnőttek, sem a fiatalok nem fogyasztják az ajánlott mennyiséget. Folytassuk közös erőfeszítéseinket ennek a jelenségnek a megváltoztatására, hiszen a legnagyobb hátteret számunkra a fogyasztó jelenti.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
A fogyasztók oldaláról nézve a zöldség-gyümölcs esetében az átlagosnál is nagyobb jelentősége van annak környezettudatos termesztésének. Ezért örömteli, hogy a kertészek is éltek az agrár-környezetgazdálkodási támogatás és az ökológiai gazdálkodás támogatásának lehetőségével, amely 2025-ig most stabil segítséget jelent számukra ezen a téren. Új lehetőség a most induló agrár-ökológiai program, amelyhez való csatlakozást mindenkinek mérlegelnie érdemes.
Látszik a számokból, hogy a történelmi léptékű nehézségek mellett történelmi lehetőséggel élhetünk, ezért történelmi a felelősségünk is. Ez egy olyan esély, ami generációk óta nem adatott meg a gazdálkodóknak. Ezért most különösen fontos az, hogy a támogatásokat a lehető leghatékonyabban használjuk fel. Olyan időket élünk, amikor a fejlesztés nem egyszerűen a gyarapodás érdekében fontos, hanem a megmaradás érdekében is: a mai versenykörülmények között csak a „fejleszteni vagy eltűnni a piacról” elvet szem előtt tartva lehet előrejutni, de megmaradni is.
„Az álmaid és a valóság közötti távolságot cselekvésnek hívják” – szól egy manapság népszerű életvezetési tanács. Mi eddig sem ültünk ölbe tett kézzel, amit – remélem – vendéglátóink is meg tudnak erősíteni. Az új támogatási rendszer végrehajtásához szükséges intézményi, informatikai felkészülés elkezdődött. A magyar Stratégiai Terv – a fenntarthatósági szempontot továbbra is fontos tényezőként kezelve – az agrárium minden szereplőjének biztosítja a továbbfejlődés lehetőségét. Sok hozzáértő ember sok munkája van benne. Kialakításában aktívan közreműködött a teljes magyar gazdatársadalom, az agrárkamara és az ágazati szervezetek. Ahogy a mai díjazottaknak a kiváló eredmények, úgy nekünk a támogatási rendszer létrehozása, végigtárgyalása és tető alá hozása jelentette az elmúlt időszakban a jól elvégzett munka örömét.
Bízom benne, hogy mindenki nyertese lehet a most felálló rendszernek!
Köszönöm megtisztelő figyelmüket!